انواع دوچرخه کوهستان، شهری، جاده، کودک و …

انواع دوچرخه

دوچرخه ها با توجه به کاربرد و ابعادشان انواع مختلفی دارند. امروزه دوچرخه ها علاوه بر کودکان در میان بزرگسالان نیز محبوب و پراستفاده است. با توجه به قیمت دوچرخه ها، انتخاب مدل مناسب برای افراد مختلف از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای آنکه بدانیم چه دوچرخه ای بخریم باید به نکات گوناگون مربوط به کیفیت و جنس آنها توجه کنیم.

انواع دوچرخه کدامند؟

انواع دوچرخه

دوچرخه ها را از نظر کاربرد و محیط استفاده می توان به سه دسته اصلی کوهستان، شهری و جاده یا کورسی تقسیم بندی کرد. با این حال انواع دیگری مانند دوچرخه نمایشی، تریال، توریستی، دو نفره، سه نفره و … هم تولید و عرضه می شوند که متقاضی کمتری دارند.

همچنین از نظر سایز تنوع گوناگونی در دوچرخه ها وجود دارد. سایز دوچرخه از 12 تا سایز 29 متغیر است. هرچه این عدد کمتر باشد، اندازه دوچرخه نیز کوچکتر است.

همچنین شرکت ها و برندهای مختلفی در دنیا به تولید دوچرخه با کیفیت و قیمت های متفاوت مشغولند. در این مقاله از سایت دوچرخه آنلاین به برسی انواع دوچرخه از نقطه نظرهای مختلف می پردازیم.

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان

دوچرخه کوهستان برای مسیرهای ناهموار و خاکی طراحی شده است. تایرهای مورد استفاده در این نوع دوچرخه ضخامت بیشتری دارند و کمی پهن تر هستند. آج چرخه های دوچرخه کوهستان باعث مقاومت آن در برابر لغزندگی و سُر خوردن می شود. همچنین قاب و بدنه ی آنها برای مقاومت بیشتر در برابر ضربه و آسیب از آلومینیوم، فولاد و فیبر کربن ساخته می شود.

دوچرخه های کوهستان معمولا از تعداد دنده های بیشتری برخوردارند. این دنده ها به راکب کمک می کنند تا در شرایط مختلف از جمله سراشیبی و سربالایی کنترل خوبی روی دوچرخه خود داشته باشد. اخیرا بر روی برخی از این دوچرخه ها، کمک فنرهایی تعبیه شده است تا در مسیرهای ناهموار فشار کمتری به سوار آن وارد شود.

انواع دوچرخه کوهستان

دوچرخه های کوهستان انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

 • دوچرخه کوهستان هارد

این مدل دوچرخه هیچ نوع کمک و سیستم تعلیقی ندارد یا از این سیستم ها در آن به مقدار کمی استفاده شده است.

 • سافت تیل

در این نوع دوچرخه کوهستان، محور عقب آن دارای سیستم کمک فنر است.

 • هارد تیل

این نوع دوچرخه دارای دو کمک روی محور جلوی دوچرخه است. این فنرها به کاهش ضربت ناشی از عبور از مسیرهای دست انداز و خاکی به دوچرخه سوار کمک می کنند.

 • فول ساسپنشن

این مدل دوچرخه کوهستان دارای یک سیستم تعلیق کامل است و هم دو محور جلوی دوچرخه و هم محور عقب دارای کمک هستند که تا حد بسیار زیادی از فشار تکانه ها به دوچرخه سوار می کاهند.

دوچرخه شهری

دوچرخه شهری

همانطور که از نام دوچرخه شهری مشخص است، این نوع از دوچرخه ها برای جاده ها و مسیرهای داخل شهر و آسفالت طراحی شده اند. تایرهای دوچرخه های شهری نسبت به دوچرخه کوهستان از ضخامت کمتری برخوردار است و آج کمتری نیز دارد.

طراحی فرمان، زین و رکاب های دوچرخه شهری به گونه ای است که راکب آن احساس راحتی بیشتری کند. فاصله دسته فرمان و زاویه آن به گونه ای تنظیم شده است که دوچرخه سوار بیشترین کنترل را بر دوچرخه داشته باشد. همچنین عرض فرمان آن کوتاه تر است تا برای عبور دوچرخه از مکان های شلوغ و پر جمعیت مشکلی ایجاد نشود.

معمولا برای راحتی حمل و نقل و استفاده از دوچرخه شهری، امکانات کمتری در آن تعبیه می کنند و معمولا فاقد کمک فنر هستند. برخی از مدل های دوچرخه شهری نیز تک سرعته هستند و دنده ندارند.

دوچرخه جاده

دوچرخه جاده

دوچرخه جاده یکی دیگر از انواع دوچرخه است که معمولا برای همه موارد و موقعیت ها کاربرد دارند. این دوچرخه ها نسبت به بقیه انواع آن وزن سبک تری دارند و تایرهای آنها از دوچرخه های شهری نازک تر است. معمولا دوچرخه های جاده فاقد دنده و کمک هستند اما ممکن است بخری از مدل های آن نیز دارای این امکانات باشند.

دوچرخه های جاده از شتاب بیشتری برخوردارند و ساختار بدنه و جنس به کار رفته در آنها به گونه ای است که به سرعت بالاتر کمک می کند.

دوچرخه تریال

دوچرخه تریال

از دوچرخه تریال معمولا در مسابقات مختلف استفاده می شود. نوع طراحی بدنه و آیرودینامیک این دوچرخه ها به گونه ای است که کمترین اصطکاک را با زمین و هوا داشته باشد تا بتوان با کمترین انرژی بیشترین سرعت را بدست آورد.

دوچرخه توریستی یا مسافرتی

دوچرخه توریستی یا مسافرتی

یکی از زیرمجموعه های دوچرخه های جاده، دوچرخه توریستی است. طراحی این دوچرخه ها به گونه ای است که کمترین خستگی را در مسافت های طولانی برای دوچرخه سوار به همراه داشته باشد. وزن سبک دوچرخه های توریستی یکی دیگر از مزایای آن است که باعث می شود به دوچرخه ای ایده آل برای سفرهای درون شهری و بین شهری و طولانی تبدیل شود.

دوچرخه کودک

دوچرخه کودک گالانت سایز 12
دوچرخه کودک گالانت سایز 12

کودکان و نوجوانان جزو طرفداران دوچرخه و دوچرخه سواری هستند. یکی از سرگرمی ها و ورزش های مفید و مفرح برای کودکان دوچرخه سواری است که می تواند به رشد و تقویت عضلات بدن کمک کند. همچنین استفاده از دوچرخه در کودکی باعث کاهش بروز بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی و عروقی در بزرگسالی می شود.

برای خرید دوچرخه کودک باید به سایز آن توجه کرد. انتخاب اندازه مناسب دوچرخه برای کودک بسیار اهمیت دارد. اگر دوچرخه برای کودک بزرگ باشد ممکن است پای او به پدال و دستش به فرمان نرسد. از طرف دیگر اگر اندازه آن برای او کوچک باشد ممکن است باعث برخورد زانوهای او با محور جلوی دوچرخه شود. دوچرخه های سایز 12 تا 24 معمولا مناسب کودکان در سنین مختلف هستند.

همچنین توجه به ایمنی و راحتی دوچرخه کودک از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

معرفی انواع برند دوچرخه در ایران

در ایران برندهای معتبر و مختلفی حضور دارند و نیاز کاربران به انواع دوچرخه را پاسخ می دهند. سایت دوچرخه آنلاین انواع دوچرخه و تجهیزات جانبی آن را با قیمت و خدمات مناسب ارائه می کند.

در ادامه این مقاله با برخی از برندهای معروف تولیدکننده دوچرخه که در کشورمان نیز حضور دارند بیشتر آشنا خواهیم شد.

دوچرخه ویوا

دوچرخه ویوا (VIVA) مدل هرمس (HERMES)
دوچرخه ویوا (VIVA) مدل هرمس (HERMES)

ویوا یک برند چینی تایوانی است که به عنوان محبوب ترین برند دوچرخه در ایران شناخته می شود. دلیل اقبال ایرانیان به دوچرخه ویوا قیمت مناسب آن همراه با کیفیت بسیار خوبی است که در محصولات خود ارائه می کند.

کمپانی ویوا در سال 1992 تاسیس شد و از همان ابتدا محصولات با کیفیت و بادوامی را با بهترین قیمت روانه بازار کرد.

ویوا دوچرخه های کوهستان، شهری و جاده را در سایزهای مختلف تولید و عرضه کرده است. از معروف ترین مدل های دوچرخه ویوا می توان به مدل هرمس، سیدنی، کمپ و امگا اشاره کرد. این دوچرخه ها با برخورداری از امکانات مختلف و امنیت بالا، گزینه های مناسبی برای خرید دوچرخه هستند.

دوچرخه المپیا

دوچرخه المپیا مدل پروپل PROPEL سایز 26
دوچرخه المپیا مدل پروپل PROPEL سایز 26

یکی دیگر از برندهای تایوانی محبوب در میان ایرانیان، دوچرخه المپیا است. تنوع و کیفیت دوچرخه های این برند باعث محبوبیت آن در بین تمام دوچرخه سواران جهان و ایران شده است.

دوچرخه های المپیا معمولا از بدنه آلومینیومی بهره می برند و استفاده از ست دنده شیمانو سبب اقبال کاربران معمولی و حرفه ای به دوچرخه های این برند شده است. استفاده از کمک های محور عقب و جلو باعث وارد آمدن کمترین ضربه به دوچرخه سوار حین راندن در جاده های ناهنموار و سنگلاخی می شود.

المپیا نیز همانند ویوا انواع دوچرخه های کوهستان و شهری را عرضه کرده است. از معروف ترین مدل های دوچرخه المپیا می توان به موکاس و پروپل اشاره کرد.

دوچرخه اورلورد

دوچرخه بچگانه اورلورد مدل اسنیپر (SNIPER) سایز 12
دوچرخه بچگانه اورلورد مدل اسنیپر (SNIPER) سایز 12

اورلورد نیز یک برند دوچرخه سازی تایوانی است که در ایران طرفداران بسیاری دارد. دوچرخه اورلورد با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و با بالاترین کیفیت تولید و روانه بازار می شود.

استفاده از بهترین آلیاژهای آلومینیوم و خط تولید پیشرفته، رنگ آمیزی الکترواستاتیک و طراحی جذاب بدنه ی دوچرخه های اورلورد آن را به اولین انتخاب دوچرخه سواران تبدیل کرده است.

دوچرخه های کوهستان و شهری اورلورد دوام و طول عمر بالایی دارند و در سایزهای مختلف موجود هستند.

دوچرخه جاینت

دوچرخه جاینت (GIANT) سایز 26
دوچرخه جاینت (GIANT) سایز 26

کمپانی جاینت را به عنوان بزرگترین کارخانه دوچرخه سازی در جهان می شناسند. این شرکت تایوانی کارخانه های خود را در نقاط مختلف دنیا راه اندازی کرده است. جاینت در سال 1972 تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 12 هزار نمایندگی در سراسر جهان دارد. این شرکت در سال 2012 بیش از 6.3 میلیون دوچرخه به فروش رسانده است.

تنوع و تعدد محصولات در کنار کیفیت بالای دوچرخه جاینت باعث استقبال دوچرخه سواران از این برند معروف شده است. جاینت انواع دوچرخه کوهستان، شهری و جاده را در سایزهای مختلف روانه بازار کرده است. همچنین این شرکت یک دوچرخه الکتریکی را با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی تولید و عرضه کرده است.

دوچرخه جاینت مدل گالوپ یکی از معروف ترین مدل های این برند است که در ایران توسط دوچرخه آنلاین به فروش می رسد.

دوچرخه تیتان

دوچرخه تیتان مدل T800 سایز 27/5
دوچرخه تیتان مدل T800 سایز 27/5

دوچرخه تیتان یا تایتان محصول یک کمپانی چینی است که محصولات آن مورد استقبال دوچرخه سواران ایرانی قرار گرفته است. قیمت مناسب در کنار بدنه محکم و آلومینیومی و امکانات عالی از جمله ست دنده شیمانو موجب این محبوبیت دوچرخه تیتان شده است.

برند تیتان دوچرخه هایی را برای تمام سنین و در سایزهای گوناگون به بازار عرضه کرده است. از معروف ترین مدل های ان دوچرخه می توان به دوچرخه تیتان مدل تی 800 (T800) اشاره کرد که در سه سایز متفاوت توسط دوچرخه آنلاین در ایران به فروش می رسد.

6 نظر برای مطلب "انواع دوچرخه کوهستان، شهری، جاده، کودک و …"

 1. محمد گفت:

  خیلی مفید و جالب بود تشکر از سایت دوچرخه انلاین

  1. 🙏❤️🙏

 2. erotik گفت:

  Highly energetic article, I enjoyed that bit. Will there be a part 2? Phylis Layton Roswell

  1. Hello, thank you for your attention, yes, for sure

 3. Amir گفت:

  اگه بخوام دوچرخه از نظر ظاهر و فنی عالی رو بخرم چی بخرم؟

  1. بستگی به هزینه شما داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *