دوچرخه برقی چیست؟ – انواع دوچرخه برقی کدامند؟

دوچرخه برقی

دوچرخه برقی که با نام دوچرخه الکتریکی نیز شناخته می شود یکی از انواع جدید دوچرخه هاست که طرفداران خاص خود را دارد. این دوچرخه ها علاوه بر ویژگی مکانیکی و حرکت با رکاب زدن، با کمک نیروی الکتریکی و باتری های تعبیه شده در آن به حرکت درمی آید.

در این مقاله از سایت دوچرخه آنلاین به بررسی کامل دوچرخه های برقی می پردازیم. همچنین برای خرید دوچرخه و لوازم جانبی آن می توانید با ما تماس بگیرید.

دوچرخه برقی چیست؟

دوچرخه های برقی دارای موتوری هستند که از یک باتری شارژی برخوردار است و با کمک دینام دوچرخه شارژ شده و در صورت نیاز دوچرخه سوار مورد استفاده قرار می گیرد. به این دوچرخه ها E-bike یا دوچرخه الکتریکی نیز می گویند.

این دوچرخه ها انواع مختلفی دارند و در ابعاد و با امکانات جانبی متنوعی عرضه می شوند و علاقه مندان به دوچرخه سواری برای انتخاب دوچرخه مورد نیاز خود انتخاب های زیادی دارند.

این دوچرخه ها برای افرادی مناسب ترند که راحتی بیشتری حین دوچرخه سواری می خواهند. موتور دوچرخه برقی در مواقعی که راکب بخواهد به کمک او می آید و از میزان فشاری که او باید با پدال زدن صرف کند کم می کند.

دوچرخه برقی چیست

روش های استفاده از دوچرخه برقی

دوچرخه سوار برای استفاده از نیروی الکتریکی کمکی اختیار دارد و می تواند یکی از موارد زیر را حین دوچرخه سواری انتخاب کند:

1. عدم استفاده از موتور دوچرخه

در صورتی که شخص بخواهد بصورت معمولی و با پدال زدن از دوچرخه استفاده کند و از موتور برقی دوچرخه کمک نگیرد می تواند این گزینه را انتخاب کند.

2. کمک گرفتن از موتور دوچرخه

با انتخاب این گزینه، دوچرخه سوار بخشی از نیروی الکتریکی موتور را دریافت می کند اما همچنان باید برای حرکت به پدال زدن ادامه دهد. این گزینه قابل تنظیم است و می توان میزان انرژی و قدرت موتور برقی دوچرخه را بسته به نیاز راکب تنظیم کرد.

3. استفاده کامل از موتور دوچرخه

در این مورد دوچرخه سوار بصورت کامل از ظرفیت موتور برقی استفاده می کند. او برای راندن دوچرخه از یک دسته گاز تعبیه شده بر روی فرمان دوچرخه بهره می گیرد. در این حالت دوچرخه مانند یک موتورسیکلت عمل می کند هرچند قدرت موتور آن بسیار کمتر است.

وزن دوچرخه های برقی

دوچرخه های برقی به دلیل استفاده از تجهیزات مختلف موتوری از وزن بسیار سنگین تری نیز برخوردارند. این دوچرخه ها بطور میانگین 10 کیلو وزن بیشتری نسبت به دوچرخه های معمولی دارند. وزن میانگین دوچرخه های الکتریکی حدود 25 کیلوگرم است. این وزن در دوچرخه های برقی تاشو که قیمت گرانتری دارند کمتر است و تا 18 کیلوگرم می رسد.

دوچرخه الکتریکی

باتری دوچرخه برقی

در این دوچرخه ها معمولا از سه نوع باتری استفاده می شود:

1. باتری های لیتیوم یونی

معروف ترین و پراستفاده ترین باتری های موجود در بازار است که در گوشی های همراه نیز به کار گرفته می شود. عمر این باتری ها نسبت به سایر باتری های تولید شده بیشتر است و از طرف دیگر سریعتر شارژ می شوند. باتری های لیتیوم یون از طول عمر بالایی برخوردارند و وزنشان نسبت به سایر باتری ها سبک تر است.

با وجود مزایای بسیار اما قیمت این نوع باتری از سایر انواعی که در دوچرخه های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرند بالاتر است.

2. باتری اسید سرب یا لید اسید

بطور معمول از این باتری ها در اسکوترهای برقی استفاده می شود اما در برخی موارد برای تامین نیروی محرکه دوچرخه های برقی نیز به کار گرفته می شود. باتری هایی از این نوع که در دوچرخه های برقی مورد استفاده قرار می گیرند از هر لحاظ بهبود داده شده اند تا علاوه بر نگه داشتن شارژ بیشتر، وزن کمتری نیز داشته باشند.

با این حال این نوع باتری نسبت به نوع لیتیوم یونی دارای وزن بیشتر و ابعاد بزرگتر است. هرچند از نظر قیمت، ارزان تر از باتری لیتیوم یونی می باشد.

3. باتری نیکل هیدرید

استفاده از این نوع باتری ها منسوخ شده و دیگر در دوچرخه های الکتریکی از آنها استفاده نمی شود.

محل قرارگیری موتور دوچرخه برقی

محل قرار گرفتن موتور در دوچرخه های برقی متفاوت است. اینکه موتور در کجای دوچرخه قرار گرفته باشد به کاربرد آن بستگی دارد که قرار است به عنوان دوچرخه کوهستان مورد استفاده قرار گیرد یا دوچرخه شهری و دوچرخه جاده.

1- موتور در جلوی دوچرخه برقی

در این مدل، موتور روی چرخ جلوی دوچرخه قرار می گیرد. مزیت این نوع دوچرخه ها در آن است که دیگر نیازی به زنجیر برای اتصال دستگیره و پدال به موتور وجود ندارد.

از این مدل برای دوچرخه های ارزان تر و تاشو استفاده می شود. از معایب آن می توان به عدم تعادل دوچرخه به دلیل سنگین تر شدن چرخ جلو اشاره کرد.

2- موتور در عقب دوچرخه برقی

موتور دوچرخه برقی

در این مدل از دوچرخه ها، موتور بر روی چرخ عقب دوچرخه تعبیه شده است و این تنها تفاوتی است که با دوچرخه های با موتور جلو دارند بنابراین از نظر قیمت، وزن و امکانات تفاوت زیادی با آن مدل ندارند.

در این دوچرخه ها به دلیل آن که نیروی محرکه از عقب وارد می شود، احساس طبیعی تری حین حرکت به دوچرخه سوار می دهد.

3- موتور در میانه ی دوچرخه برقی

بهترین نوع در میان دوچرخه های برقی، مدلی است که موتور در میانه ی آن قرار گرفته باشد. این امر باعث تعادل بهتر دوچرخه و همچنین دوچرخه سواری طبیعی تر می شود. با این حال دوچرخه های برقی با موتور میانی قیمت بیشتری نسبت به سایر مدل ها دارند.

این مدل به دلیل آنکه مرکز ثقل آن در مرکز دوچرخه قرار دارد، تعادل و تسلط بهتری را برقرار می کند به همین دلیل برای استفاده در جاده های خارج از شهر و مسیرهای ناهموار مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *